W artykule:
Standardy Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem to określone reguły i procedury, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom w przedszkolach, szkołach i innych miejscach prowadzących działalność na rzecz dzieci. Na mocy ustawy z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (dalej jako: ustawa o ochronie małoletnich) szkoły, przedszkola i inne placówki opiekuńczo-edukacyjne są zobowiązane do wprowadzenia standardów ochrony dzieci.
Wprowadź Standardy w Swojej Placówce!
Czas na opracowanie i wprowadzenie tego dokumentu upływa dnia 15 lutego 2024 r., czyli w dniu wejścia wskazanych przepisów w życie. W niniejszym tekście przedstawimy najistotniejsze kwestie związane z przygotowaniem i wdrożeniem tego rodzaju standardów, w tym:
- Czym są Standardy Ochrony Małoletnich?
- Kto ma obowiązek ich wdrożenia?
- Do kiedy należy opracować Standardy?
- Co powinno znaleźć się w dokumencie?
Czym są Standardy Ochrony Małoletnich?
Nowelizacja z dnia 28 lipca 2023 r. wprowadziła zasadnicze zmiany do ustawy dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (Dz. U. z 2023 r. poz. 1304). Zmiana dotyczy także tytułu ustawy, do którego dodano „i ochronie małoletnich”.
Znowelizowane brzmienie nazwy ustawy „o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich” akcentuje jej cel w postaci wdrożenia i rozbudowania regulacji służących zwiększeniu bezpieczeństwa dzieci. Jednym z narzędzi służących temu celowi są właśnie Standardy Ochrony Małoletnich, tj. zbiór procedur, które ma obowiązek opracować każda szkoła, przedszkole czy żłobek, a także inne placówki oświatowe, wychowawcze, opiekuńcze oraz po prostu te, które zajmują się opieką nad osobami małoletnimi w Polsce.
Jak przygotować Standardy Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem?
Głównym założeniem, które powinno towarzyszyć przygotowywaniu Standardów dla danej placówki jest organizacja warunków bezpiecznych i przyjaznych dla każdego dziecka. I tak, każda placówka zajmującą się opieką nad osobami małoletnimi powinna spełniać poniższe założenia:
- Zatrudnieni nauczyciele i inni pracownicy nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa dzieci.
- Każdy pracownik został przeszkolony w kierunku rozpoznawania sygnałów krzywdzenia dziecka, a także potrafi prawidłowo interweniować w sytuacji podejrzenia stosowania wobec dziecka przemocy.
- Dzieci są edukowane w przedmiocie możliwych niebezpieczeństw w relacjach z dorosłymi i rówieśnikami oraz tego, gdzie mogą szukać pomocy w sytuacji zagrożenia.
- Rodzice uczniów są informowani o zasadach wychowywania dzieci bez przemocy.
Kto i kiedy ma obowiązek wdrożyć standardy ochrony dzieci przed krzywdzeniem?
Do opracowania i wdrożenia Standardów Ochrony Małoletnich zobligowani są:
- Dyrektorzy lub inne podmioty prowadzące szkoły, przedszkola, inne placówki oświatowe, wychowawcze, religijne, artystyczne, medyczne, sportowe do których uczęszczają małoletni.
- Organizatorzy skierowanych do małoletnich działalności oświatowych, wychowawczych, opiekuńczych, artystycznych, medycznych, sportowych, religijnych lub innych związanych z pozaszkolną aktywnością małoletnich.
- Właściciele obiektów noclegowo-hotelarskich oraz turystycznych.
Termin na opracowanie i wdrożenie dokumentu zawierającego Standardy upływa z dniem 14 lutego 2024 r. Na placówkę, która wbrew ustawie nie opracuje i nie wdroży standardów będzie nakładana w pierwszej kolejności kara grzywny do 250 zł albo kara nagany. W przypadku ponownego stwierdzenia braku wdrożenia niezbędnej dokumentacji, na placówkę będzie nałożona kara grzywny nie niższa niż 1000 zł.
Co powinno znaleźć się w dokumencie?
Treść Standardów ochrony małoletnich zawiera się w art. 22b i następnych ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich. Poniżej przedstawiamy przykładowe standardy, jakie powinny zawierać się w omawianym dokumencie:
1. Standard I – „Polityka”
Polityka ochrony dzieci przez krzywdzeniem stanowi zbiór zasad, który zawiera m.in.:
- Zasady weryfikacji zatrudnianych pracowników i ich oceny pod kątem zapewnienia bezpieczeństwa dzieci.
- Określenie procedur w sytuacji podejrzenia zagrożenia bezpieczeństwa dziecka, w tym sposoby przeprowadzenia interwencji i jej rejestracji.
- Określenie zasad prawidłowych relacji między dzieckiem a pracownikiem oraz między dzieckiem a dzieckiem.
- Określenie w jaki sposób dzieci mogą w sposób bezpieczny korzystać z Internetu.
- Zasady ochrony danych osobowych dzieci.
Polityka powinna być dostępna dla wszystkich pracowników danej placówki, a także uczniów oraz ich rodziców. Wszyscy pracownicy natomiast powinni czuwać nad stosowaniem określonych zasad w funkcjonowaniu placówki.
2. Standard II – „Personel”
Tu między innymi należy zwrócić uwagę na sposób i zasady prowadzenia rekrutacji pracowników i oceny ich przygotowania do pracy z dziećmi. Osoba ubiegająca się o zatrudnienie do pracy z dziećmi przed przystąpieniem do pracy powinna przedstawić zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego. Zgodnie z ustawą, nie można zatrudnić do pracy z dziećmi osoby, która:
- popełniła przestępstwo na tle seksualnym i figuruje w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, lub
- jest skazana prawomocnym wyrokiem sądu za popełnienie innego przestępstwa umyślnego.
W tym standardzie, należy także określić:
- Zasady relacji między pracownikiem a dzieckiem oraz określenie jakie zachowania są nieakceptowalne.
- Określenie sposobu edukacji pracowników w zakresie procedur reakcji w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa dziecka.
- Ustalenie osób odpowiedzialnych za podejmowanie interwencji.
3. Standard III – „Procedury”
Każda placówka powinna opracować procedurę postępowania w sytuacji podejrzenia zagrożenia bezpieczeństwa dziecka. W tym określać komu i w jaki sposób zgłaszać sytuacje krzywdzenia, jak przeprowadzać interwencję. Ponadto w placówce powinny zostać umieszczone informacje dla dzieci w zakresie możliwości uzyskania przez nie pomocy, w tym także przez wskazanie bezpłatnych telefonów zaufania.
4. Standard IV – „Monitoring”
Ostatnim standardem jest zapewnienie weryfikacji przyjętych standardów ochrony małoletnich przed krzywdzeniem. W razie potrzeby osoby zarządzające placówką przy konsultacji pracowników, uczniów i nauczycieli mogą ewaluować treść dokumentu.
Wprowadź Standardy w Swojej Placówce!
Chcesz otrzymać gotowy do wdrożenia w Twojej placówce dokument ze standardami opieki nad dziećmi? Napisz do nas!
Wdrożenie standardów ochrony dzieci przed krzywdzeniem to istotny krok w zapewnieniu bezpiecznego środowiska dla dzieci w placówkach zajmujących się opieką nad osobami małoletnimi. Jest to odpowiedź na nowe regulacje prawne i jednocześnie ważny element w ochronie najmłodszych przed wszelkiego rodzaju krzywdą.
Nasza firma posiada już przygotowany dokument tych standardów. Jeśli jesteś zainteresowana/-y ich szczegółowym poznaniem, zapraszamy do kontaktu z nami. To ważny krok w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa i dobrostanu naszych dzieci.