Praca w dwóch szkołach a zwolnienie lekarskie. Jakie są prawa nauczyciela?

Praca w dwóch szkołach a zwolnienie lekarskie. Jakie są prawa nauczyciela?

Praca w dwóch szkołach dotyczy licznej grupy nauczycieli. Zwykle taki wybór podyktowany jest niewystarczającą do pełnego etatu liczbą godzin w jednej placówce. Część nauczycieli decyduje się na „drugi etat” w kolejnej szkole celem zwiększenia swoich dochodów. W poniższym artykule weźmiemy pod lupę kwestie związane ze zwolnieniem lekarskim nauczyciela zatrudnionego jednocześnie w dwóch szkołach, w tym:

  • Czy nauczyciel zatrudniony w dwóch szkołach podlega ubezpieczeniu chorobowemu w każdej z nich?
  • Ile zwolnień lekarskich lekarz powinien wystawić nauczycielowi pracującemu w dwóch szkołach?
  • Czy nauczyciel jest uprawniony do wynagrodzenia chorobowego w każdej z zatrudniających go szkół?
  • Czy można pracować w jednej szkole i przebywać na L4 w drugiej jednocześnie?

Ubezpieczenie chorobowe nauczyciela zatrudnionego w dwóch szkołach

Regulacje dotyczące świadczeń przysługujących nauczycielowi w związku z chorobą znajdują się w przepisach:

  • Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1465 z późn. zm., dalej jako: Kodeks Pracy) – art. 92,
  • Ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 497 z późn. zm., dalej jak: ustawa systemowa) – art. 11,
  • Ustawy z dnia z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2780, dalej jako: ustawa o świadczeniach chorobowych) – tutaj warto zwrócić uwagę przede wszystkim na art. 4, 6, 11 i 17,
  • Ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 986 z późn. zm., dalej jako: Karta Nauczyciela) – art. 66 i 66a – w zakresie zwolnienia lekarskiego nauczyciela podczas wakacji, przy czym przepisy te dotyczą wyłącznie nauczycieli szkół publicznych.

Stosunek pracy – zgodnie z art. 11 ustawy systemowej – jest obowiązkowym tytułem do objęcia ubezpieczeniem chorobowym. W związku z tym nauczyciele pozostający w stosunku pracy w dwóch szkołach podlegają ubezpieczeniu chorobowemu w każdej z nich. Odprowadzanie składek chorobowych przez dwóch pracodawców przekłada się na konkretne uprawnienia i obowiązki nauczyciela w przypadku jego niezdolności do pracy wywołanej chorobą.

Zwolnienie lekarskie – osobno dla każdej szkoły

Zwolnienie lekarskie wystawia lekarz elektronicznie poprzez formularz ZUS e-ZLA osobno do każdego pracodawcy. W systemie elektronicznym lekarz ma dostęp do danych płatników składek nauczyciela i w sytuacji, gdy płatników jest dwóch, automatycznie wysyła zwolnienie do każdego z nich. Podczas wizyty lekarskiej warto upewnić się, że lekarz wystawił zaświadczenie lekarskie na każdą ze szkół, w której nauczyciel jest zatrudniony. Ma to istotne znaczenie z punktu widzenia kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich. Zaświadczenie lekarskie wysyłane jest bowiem także do ZUS. Jeżeli w systemie ZUS figuruje dwóch płatników składek chorobowych, a zwolnienie wystawione jest tylko na jednego – urzędnik może uznać, że nauczyciel podczas przebywania na L4 w jednej szkole, wykonuje pracę dla drugiej. Takie działanie jest co do zasady sprzeczne z zasadami pobierania świadczeń chorobowych i może skutkować odmową przyznania zasiłku chorobowego.

Wynagrodzenie za czas choroby u dwóch pracodawców?

Zasadą jest, że przez pierwsze 33 dni nieobecności w roku kalendarzowym pracownika, który nie ukończył 50 lat, wynagrodzenie chorobowe wypłaca pracodawca. W przypadku osób, które ukończyły 50 lat, jest to odpowiednio 14 dni. Po tym czasie wypłatę zasiłku chorobowego przejmuje ZUS. Wynagrodzenie chorobowe przysługuje za każdy dzień orzeczonej niezdolności do pracy, w tym także za dni wolne od pracy. Sprawa wydaje się oczywista przy założeniu, że nauczyciel pracuje w każdej ze szkół od poniedziałku do piątku. Takie sytuacje jednak zdarzają się dość rzadko i praca w dwóch szkołach nierzadko oznacza dzielenie dni pracy na poszczególne placówki. Jak w takim przypadku będzie wyglądało prawo do wynagrodzenia za czas choroby?

Przykład:

Pani Anna, nauczycielka muzyki i plastyki jest zatrudniona w dwóch szkołach. W Liceum Plastycznym ma 1/2 etatu i swoje godziny realizuje w poniedziałki i wtorki. W Muzycznej Szkole Podstawowej jest zatrudniona na 2/3 etatu i pracę świadczy od środy do piątku. Pani Anna w piątek po pracy źle się poczuła i udała się do lekarza. Otrzymała zwolnienie lekarskie od soboty do wtorku. To oznacza, że nie ominie żadnego dnia pracy w Muzycznej Szkole Podstawowej. Mimo tego, pani Annie przysługuje prawo do wynagrodzenia chorobowego także z 2/3 etatu w Muzycznej Szkole Podstawowej, bo należne jest ono także za dni wolne od pracy.

Praca w drugiej szkole podczas L4 – czy to możliwe?

Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach chorobowych, utrata zasiłku chorobowego za cały okres niezdolności do pracy nastąpi, jeżeli chory pracownik:

  • Podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim wykonuje pracę zarobkową,
  • Wykorzystuje okres przebywania na zwolnieniu lekarskim w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem.

To oznacza, że wykonywanie pracy przez nauczyciela w jednej szkole, podczas gdy przebywa na zwolnieniu lekarskim w drugiej, może doprowadzić do utraty prawa do zasiłku chorobowego za cały okres. Wypłacone już świadczenia za czas choroby uznane zostaną za nienależne, a w konsekwencji nauczyciel będzie zobowiązany do ich zwrotu.

Praca w dwóch szkołach a zwolnienie lekarskie. Jakie są prawa nauczyciela?
Ocena: 5/5
(głosy: 2)