W artykule:
13 lipca 2024 r. weszła w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. Dotychczas przepisy wskazywały, że w szkołach i placówkach konieczne jest zapewnienie dostępu do ciepłej i zimnej wody oraz środków higieny osobistej. Przepis nie precyzował jednak, co kryje się pod pojęciem „środki higieny osobistej”. Ministerstwo Edukacji Narodowej to zmienia. Co znajdziemy w nowych przepisach?
Treść rozporządzenia
Nowelizacja rozporządzenia jest krótka i nie pozostawia wątpliwości. Dostęp do środków higienicznych staje się prawem! Poniżej treść znowelizowanego przepisu, tj. § 8 ust. 1 ww. rozporządzenia:
„W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych zapewnia się ciepłą i zimną bieżącą wodę oraz środki higieny osobistej, w szczególności:
1) mydło do rąk;
2) ręczniki papierowe lub suszarki do rąk;
3) papier toaletowy.”
Dlaczego zmieniono przepisy dotyczące higieny w szkołach?
Wprowadzenie rozporządzenia to pierwszy krok do polepszenia standardów higienicznych w szkołach. Dotychczasowe przepisy określające obowiązek zapewnienia w pomieszczeniach sanitarnohigienicznych ciepłej i zimnej bieżącej wody oraz środków higieny osobistej nie precyzowały, jakiego rodzaju środki higieniczne mają to być.
Nowelizacja to odpowiedź na niepokojące doniesienia z kraju. Do MEN i kuratorów oświaty wpłynęły liczne skargi na brak podstawowych środków higienicznych w wielu szkołach; autorami skarg byli zarówno uczniowie, jak i ich rodzice. Nieprawidłowości odnotowano także podczas kontroli w szkołach i innych placówkach.
Jak podkreślono w uzasadnieniu nowelizacji, higiena osobista wpływa nie tylko na komfort nauki, ale i na bezpieczeństwo uczniów i pracowników organu edukacyjnego. Zarówno urządzenia, jak i środki czystości mają zapewnić tym osobom wysoki poziom czystości, co ma bezpośredni wpływ na zmniejszenie liczby zakażeń chorobami roznoszonymi drogą kropelkową i redukcję ryzyka infekcji.
Pełne wyposażenie higieniczne nie we wszystkich szkołach. Raport za rok 2022
W 2022 r. organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej, w ramach przeprowadzonych czynności kontrolnych w placówkach nauczania i wychowania dzieci i młodzieży, stwierdziły nieprawidłowości natury sanitarnej w 1162 placówkach, które stanowiły 4,75% wszystkich skontrolowanych placówek (24 455), wykazując uchybienia w następujących zakresach:
- Sanitarno-higienicznym i technicznym jednocześnie – 2,08% (dla porównania w 2021 r. było to 1,6% objętych kontrolą placówek),
- Wyłącznie sanitarno-higienicznym – 1,01% (w 2021 r. – 0,8%),
- Wyłącznie technicznym – 1,67% (w 2021 r. – 1,5% skontrolowanych placówek).
Ile wydano decyzji administracyjnych?
Zapewnienie w placówkach odpowiednich warunków higieniczno-sanitarnego zaplecza i jego wyposażenia to jeden z elementów profilaktyki. Bieżąca czystość, dobry stan techniczny instalacji, wyposażenie w wystarczającą liczbę urządzeń sanitarnych stanowią jedynie część podstawowych standardów higienicznych. Niestety, nie we wszystkich placówkach stosuje się te standardy. W 2,87% wszystkich skontrolowanych placówek stwierdzono uchybienia w zakresie warunków do utrzymania higieny osobistej:
- 79 placówek (0,3%) wykazało brak bieżącej ciepłej wody (w 2021 r. było to 18 placówek – 0,1%),
- 29 placówek (0,1%) wykazało brak wyposażenia w środki higieny osobistej np. brak papieru toaletowego, mydła w płynie w dozownikach, ręczników papierowych do suszenia rąk (w 2021 r. – było to 10 placówek – 0,07%),
- 539 placówek (3,9%) wykazywało niewłaściwy stan techniczny pomieszczeń i urządzeń (w 2021 r. były to 223 placówki – 1,5%),
- 92 placówki (0,4%) wykazały zaniedbania dotyczące czystości i porządku (w 2021 r. były to 53 placówki – 0,4%).
Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej w 2022 r. wydały 568 decyzji administracyjnych. Liczba ta przewyższa niemal dwukrotnie wynik z 2021 r.
Nowe wymogi w szkołach – pamiętaj o nich w nadchodzącym roku szkolnym!
Nowelizacja przepisów dotyczących higieny w szkołach, która weszła w życie w lipcu 2024 roku, pojawiła się w kluczowym momencie – tuż przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Dzięki temu nowe wymogi higieniczne obowiązują od pierwszego dnia zajęć, co daje szkołom czas na dostosowanie się do nowych standardów jeszcze przed powrotem uczniów do klas. Wprowadzenie tych przepisów w czasie wakacji ma na celu zapewnienie, że wszystkie placówki oświatowe będą odpowiednio przygotowane na przyjęcie uczniów w nowym roku szkolnym, z zachowaniem najwyższych standardów higieny i bezpieczeństwa.