
W artykule:
Regulaminy stanowią wewnętrznie obowiązujących zbiory zasad postępowania danej instytucji, miejsca czy urządzenia. Nierzadko stanowią kluczowe narzędzie wspomagające organizację i porządek pracy. Funkcjonowanie przedszkola wiąże się z koniecznością prowadzenia różnego typu dokumentacji, z której znaczna część jest wymagana przez przepisy prawa. Podstawowym i obowiązkowym dokumentem regulującym działanie przedszkola niepublicznego jest statut. Poza tym, przedszkole może, a w niektórych kwestiach nawet powinno, tworzyć regulaminy.
Czy konieczne jest ustanowienie regulaminu przedszkola? W jakich obszarach działalności przedszkola tego rodzaju dokumenty są niezbędne, a kiedy – choć niewymagane – warto je opracować? W niniejszym artykule przybliżymy kwestie związane z regulaminami przedszkola niepublicznego.
Regulamin przedszkola niepublicznego
Wbrew pozorom, przepisy prawa nie nakładają na dyrektorów przedszkoli niepublicznych obowiązku wprowadzania regulaminu przedszkola. Wynika to z faktu, że podstawę funkcjonowania przedszkola określa jego statut i to w nim powinny znaleźć się informacje związane ze strukturą i funkcjonowaniem przedszkola, jego celami i zadaniami placówki, organizacją pracy czy prawami i obowiązkami pracowników.
Nic nie stoi jednak na przeszkodzie do rozwinięcia zapisów statutu w regulaminie przedszkola. Taka instrukcja ponadto może w bardziej przystępny niż statut sposób określać prawa i zasady obowiązujące dzieci i ich rodziców, a także pracowników placówki.
I tak, przykładowo w regulaminie przedszkola niepublicznego można uwzględnić następujące obszary:
- Organizacja pracy przedszkola, w tym zasady przyprowadzania dzieci do przedszkola, możliwości przynoszenia przez nie przedmiotów (zabawek), godziny przyjmowania dzieci, organizacja zajęć dodatkowych.
- Prawa i obowiązki uczniów.
- Prawa i obowiązki rodziców, poprzez wyszczególnienie konkretnych informacji do których rodzice mają prawo dostępu, a w zakresie obowiązków wskazania konkretnych działań i zasad, których rodzice powinni przestrzegać w związku z uczęszczaniem ich dziecka do przedszkola.
Z regulaminem przedszkola powinni zaznajomić się zarówno jego pracownicy, jak i rodzice uczniów. Ponadto warto w umowie między przedszkolem a rodzicem zawrzeć klauzulę potwierdzającą zapoznanie się przez rodzica z tym dokumentem.
Regulamin przyjmowania dzieci do przedszkola
Do ważnych ze względów bezpieczeństwa kwestii należy regulacja zasad związanych z przyjmowaniem dzieci do przedszkola oraz ich wydawaniem po zakończonych zajęciach. Zasady te powinny zostać ujęte przede wszystkim w statucie przedszkola lub jego regulaminie, jeśli został sporządzony.
Dla zachowania porządku i oddzielenia tej kwestii od innych przepisów regulujących działalność placówki, można ująć zasady przyprowadzania i wydawania dzieci w osobnym regulaminie. W takim dokumencie warto zawrzeć:
- Godziny przyjmowania dzieci do przedszkola oraz ich odbioru po zakończeniu zajęć.
- Określenie w jakich sytuacjach przedszkole może odmówić przyjęcia dziecka, np. w razie choroby dziecka.
- Wskazanie osób upoważnionych do przyprowadzania i odebrania dzieci z przedszkola.
- Określenie wzoru upoważnień osób trzecich do odebrania dziecka z placówki.
- Zasady, w których nauczyciel ma prawo odmówić wydania dziecka osobie trzeciej.
Regulamin placu zabaw
Plac zabaw na terenie przedszkola powinien posiadać ściśle określone zasady korzystania z niego. Do najważniejszych celów regulaminu placu zabaw należy zapewnienie bezpieczeństwa użytkującym plac zabaw dzieciom. Określenie do czego służą poszczególne urządzenia znajdujące się na placu zabaw oraz w jaki sposób należy z nich prawidłowo korzystać – usprawni nadzór sprawowany przez nauczycieli nad bawiącymi się uczniami.
Regulamin wycieczki w przedszkolu niepublicznym
Rozporządzenie MEN z 25 maja 2018 r. „w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki”, nakładające obowiązek opracowywania przez placówki każdorazowo regulaminów wycieczek dotyczy wyłącznie przedszkoli publicznych. Z tego względu przedszkole niepubliczne powinno stosować się do regulacji zawartych w rozporządzeniu MENiS z 31 grudnia 2002 r. „w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach.”.
Przedszkole niepubliczne może stworzyć jeden zbiór instrukcji odnoszący się do zasad bezpieczeństwa dzieci podczas organizowanych wycieczek poza teren placówki. Nie ma konieczności tworzenia osobnego regulaminu dla każdej wycieczki.
Inne regulaminy obowiązujące w przedszkolu
O tym jakie jeszcze inne dokumenty będą obowiązywać w przedszkolu decyduje jego dyrektor. Celem dla ich sporządzenia zwykle będzie potrzeba bardziej szczegółowego uregulowania danej materii. Jako przykłady wskazać tu można chociażby:
- Regulamin konkursu plastycznego.
- Regulamin konkursu recytatorskiego.
- Regulamin korzystania z zabawek i pomocy naukowych.
Utworzenie Rady Pedagogicznej i Rady Rodziców nie jest obowiązkowe w przedszkolu niepublicznym. Jeżeli jednak osoba prowadząca przedszkole zdecyduje o powołaniu tych organów, warto określić zasady ich funkcjonowania poprzez odpowiednio Regulamin Rady Pedagogicznej i Regulamin Rady Rodziców.
Regulaminy pracy przedszkola i wynagradzania
Regulamin pracy przedszkola jest obowiązkowy zgodnie z Kodeksem pracy, jeżeli przedszkole zatrudnia co najmniej 50 pracowników. Przy zatrudnieniu od 20 do 50 osób, regulamin pracy może zostać ustanowiony, ale nie ma takiego obowiązku.
To samo dotyczy się regulaminu wynagradzania. Z tego względu to, czy w danej placówce będzie wymagane wprowadzenie regulaminu pracy oraz wynagrodzeń zależy od liczby zatrudnionych w nim osób.
Jak stworzyć formalnie poprawny regulamin?
Tworzenie regulaminów dla takich jednostek oświatowych jak przedszkole to zadanie wymagające znajomości obowiązujących przepisów. Wymaga to nie tylko dogłębnej wiedzy o prawie oświatowym i zasadach bezpieczeństwa, ale także umiejętności dostosowania tych wytycznych do specyfiki danej placówki.
Nasza firma, posiadająca bogate doświadczenie w tej dziedzinie, może być wsparciem w tym procesie. Proponujemy pomoc w stworzeniu tego rodzaju dokumentacji, która nie tylko będzie zgodna z wszystkimi obowiązującymi przepisami, ale również dostosowana do indywidualnych potrzeb i charakteru Państwa placówki.
Dzięki naszym usługom, mogą Państwo mieć pewność, że przygotowany regulamin będzie nie tylko formalnie poprawny, ale również funkcjonalny i zrozumiały dla rodziców oraz personelu.